Detta vackra läppstift unnade jag mig som belöning efter en tenta för ett tag sedan. Det är den där perfekta rosa färgen som passar till allt och framför allt de där dagarna man bara vill vara ”mjuk” i utseendet. Konsistensen är tyvärr lite ”hårdare” än jag brukar föredra, och färgen blir lätt ojämn på läpparna. Det kan lätt bli ”ränder” tvärs över läpparna om man råkar applicera för mycket läppstift, då brukar jag bara att stryka över det med fingret. Läppstiftet sitter ungefär lika längre som andra läppstift, varken längre eller kortare tid. Hylsan är lyxig och lite tyngre än vanliga läppstiftshylsor. Jag är överlag nöjd men jag kommer att hålla utkik för andra ”perfekta rosa” fast med mjukare konsistens. Clarins Rouge Prodiget #102 Paradise Pink säljs på de flesta välsorterade detaljhandelsbutiker och kostar 275 kr.
Det var supersnyggt! 😀
Jag gillar verkligen färgen, tack!
I think it’s gorgoues!!
So do I, I’m just a bit sad about the consistency but hey there’s not much I can do about it now =)
Vad kul med så mycket uppdateringar de senaste veckorna, gillar’t! Vilket snyggt läppstift men va tråkigt att de är sådär ”hårt”. Den är ju dyr så de är synd!
Tack Cissi, det är ju när ni kommenterar och låter mig få veta att det uppskattas som gör det mödan värt. Ja, det är verkligen synd för det är ju en fin färg!